Archiwum 02 stycznia 2020


sty 02 2020 Podsumowanie
Komentarze: 0

Myślę, że to dobry czas aby podsumować moje dotychczasowe uczenie się podanymi przez ze mnie metodami.

 

Moim celem było spisanie metod, które moim zdaniem pomagają w efektywnym uczeniu się, jak i tworzeniu prac projektowych.

 

Muzyka - Zdecydowanie pozwala mi się wyciszyć i się uspokoić. Dzięki słuchaniu muzyki jestes w stanie się skupić na uczeniu się, czy też tworzeniu projketów. Dla mnie najbardziej efektywna metoda :).

 

TSZ - W latach młodzienczych stosowałem technikę słów zastępczych, nieświadomie nawet :). Myślę, że ta moteda bardziej sprawdza się właśnie u młodych uczniów, u dzieci, które mają jeszcze bujną wyobraźnie. Na mnie ta metoda już w tym wieku nie działa, sprawia mi trudność wyobrażanie obrazów, które by mi ułatwiły zapamiętywanie.

 

ŁMS - Moim zdaniem jest to ciekawa metoda. Warto ją stosować. Nie jestem pewny czy będę jej używać częściej, ale cieszę się że mogłem ją wypróbować i sprawdzićm jak działa.

 

Mapy myśli - Próbowałem tworzyć mapy myśli dla konkretnych przykładów, ale niestety nie zauważyłem, żeby jakoś znacząco wpłyneło to na mnie. Dużo czasu pochłania mi stworzenie takiej mapy. Myślę, że w wyjątkowych sytuacjach, na pewno do niej wrócę, ale chyba nie za często :).

 

 

 

Mam nadzieję, że Wy też znajdziecie dla siebie metodę, która będzie Wam tylko ułatwiać naukę i dzięki niej będzie Wam to sprawiało przyjemność, a nie tylko przykrą konieczność :).

 

 

Pozdrawiam Serdecznie!

 

 

konszu : :
sty 02 2020 Kluczem efektywnej nauki - muzyka?
Komentarze: 0

Cześć,

 

Kolejną metodą, która pomaga w efektywnym uczeniu się jest muzyka. Mianowicie jest to użycie muzyki w celu efektywniejszego uczenia się. Szczególną uwagę należy zwrócić na muzykę klasyczną, głównie barokową, wg dr Alfreda Tomatis'a, który prowadził badania nad "efektem Mozarta" czyli wpływem muzyki na myślenie.

 

Dlaczego muzyka klasyczna z wymienionej epoki? Ponieważ jej rytm utrzymany jest w częstotliwości 60 uderzeń na minutę, co odpowiada pracy ludzkiego serca.  Spokojne tony obniżają tętno, ciśnienie krwi, pomagają się wyciszyć i zrelaksować, co jest niezbędne dla efektywnej nauki.

Aby zwiększyć efekt, warto słuchać utworów instrumentalnych, bogatych w melodie grane na harfach i gitarach, gdyż wysokie częstotliwości dźwięku potrafią zregenerować zmęczony mózg, napełniając go energią. Zbyt natarczywe dźwięki, utwory ze słowami powodują efekt odwrotny od zamierzonego, skupiając uwagę na tekście lub drażniąc mózg.

 

Jak wybrać muzykę do nauki?

Tak naprawdę tylko nieliczne osoby potrafią skupić się na nauce w kompletnej ciszy. Słuchanie muzyki podczas nauki sprzyja wydajności umysłu. Nie oszukujmy się – nie podniesie ono naszego IQ o kilka punktów, ale pomoże stworzyć lepsze warunki do przyswajania wiedzy. Muzyka idealna dla ucznia czy studenta to taka, która odpręża i ułatwia koncentrację. Muzykoterapia stosowana jest szeroko w pomocy nie tylko osobom uczącym się.

 

Aby muzyka spełniała swoją rolę w trakcie nauki, musi relaksować i sprzyjać skupieniu. Przede wszystkim nie rozkręcajmy głośników – tak naprawdę najlepiej, by dźwięki były jedynie delikatnie słyszalne. Raczej zapomnijmy o ulubionych utworach – tu już łatwo o nucenie, gwizdanie, śpiewanie, czy podrygiwanie w rytm, a to dekoncentruje. Zalecanym, spokojnym i harmonijnym gatunkiem jest muzyka klasyczna, a z bardziej nowoczesnych nurtów – ambient. Sprawdzą się także nagrania z odgłosami natury albo instrumentalne wersje filmowych soundtracków.

 

Jeżeli chodzi o mnie - to nie wyobrażam sobie uczenia się bez muzyki. Kompletne skupienie pozwala mi osiągnąć właśnie muzyka. Nie jestem fanem muzyki klasycznej, ale za to słucham spokojniejszych kawałków muzyki współczesnej. Mam stworzonych kilka playlist i zawsze delikatnie w tle któraś z nich leci, kiedy chcę się skupić na nauce.

Mogę śmiało polecić tą metodę, bo dla mnie jest najbardziej efektywna, ale trudno jest mi jednoznacznie stwierdzić, kto powinien wspomagać swój proces edukacji muzyką. Zależy to od osobistych preferencji. Jeżeli masz wyraźne trudności w skupieniu uwagi na nauce, melodia może tylko przeszkadzać. Warto jednak spróbować i ocenić, jaki wpływ ma na ciebie dźwięk. Zwykle najskuteczniejsze jest słuchanie muzyki przed rozpoczęciem zapoznawania się z nowymi zagadnieniami, chociaż wielu ludziom nie przeszkadza ona nawet w trakcie nauki.

 

Ważne jest też, aby korzystać z samych utworów muzycznych, nieprzeplecionych innymi dźwiękami. Stąd nie należy brać pod uwagę stacji radiowych czy muzycznych kanałów telewizyjnych. Spoty reklamowe i inne wstawki, które emitowane są między utworami, odwracają uwagę i nie pozwalają w pełni skupić się na wykonywanej pracy.

konszu : :